Please update your Flash Player to view content.

Rozmarýn

centrum služeb rodině

Milí rodiče, maminky i tatínkové,

ráda bych zde na pár řádcích představila nový projekt Rodinného centra Rozmarýnek, z.s., a tím je online právní poradna zaměřená na oblast pracovního práva a dávek sociálního zabezpečení pro těhotné a rodiče malých dětí.

 

O mně

Jmenuji se Eliška Erbenová, mám dvě malé děti (4 a 3 roky). Já sama jsem od září 2015 nastoupila po rodičovské dovolené opět do práce, jako právník společnosti zabývající se projekty podporovanými dotacemi z veřejných zdrojů, se sídlem v Hradci Králové.Protože jsem nedávno složila státní rigorózní zkoušku z oboru pracovní právo a právo sociálního zabezpečení a těmito obory jsem se intenzivně zabývala i v minulém zaměstnání, chtěla jsem v tom pokračovat. Nicméně nástup do mého bývalého zaměstnání v Pardubicích nevyšel, proto jsem si našla nové, ovšem s odlišným zaměřením.

 

Vzhledem k tomu, že by mi bylo nesmírně líto oblast pracovního práva a sociálního zabezpečení opustit, dohodla jsem se s Rodinným centrem Rozmarýnek, z.s. na spolupráci a vytvoření online právní poradny právě v těchto oblastech.

 

Důležitost poradenství

Těhotenství a mateřství jsou sociální události, které s sebou nepřinášejí jen radost z nového člena rodiny, ale mnohdy i starosti pracovní či dokonce existenční.

V období studia právní úpravy postavení těhotných zaměstnankyň a zaměstnankyň či zaměstnanců rodičů jsem zjistila jednu podstatnou věc, a tou je, že legislativní úprava České republiky je více než vyhovující a až na výši jednotlivých dávek sociálního zabezpečení, které se této skupině zaměstnanců poskytují, odpovídá všem evropským směrnicím a nařízením.

Největší problém však spatřuji zejména v neochotě zaměstnavatelů platnou právní úpravu respektovat. V neposlední řadě se také někdy setkávám s případy jakési „ostýchavosti“ rodičů svých práv se domáhat. Mnohé z nás, a já mezi ně patřím také, jsme se třeba již při přijímacím pohovoru setkaly s otázkou směřující na naši rodinnou situaci, plány na otěhotnění apod. Mnohé z nás jsme se setkaly s tím, že zaměstnavatelé nechtějí rodičům na mateřské/rodičovské dovolené držet jejich pracovní pozici, nebo na ni přijmou jiného zaměstnance na dobu neurčitou.

To všechno jsou okolnosti, které nám rodičům ztěžují nejen pozici na trhu práce, ale určitým způsobem zasahují i do našeho rodinného života. Mnohdy jsem při hledání nového zaměstnání po rodičovské dovolené měla pocit, že se někteří zaměstnavatelé zaměstnané matky vysloveně bojí.

Je mně jasné, že internet je momentálně zahlcen nejrůznějšími online právními poradnami zdarma, kde Vám mohou poradit (kvalitu ověřit neumím) téměř ve všech možných právních oborech.

 

Tato poradna by mohla být speciální v tom, že:

  • bude jen pro rodiče;
  • bude specializována pouze na pracovní právo a sociální zabezpečení, což dá záruku kvality odpovědi, která nebude jen povrchní;
  • v případě potřeby soukromí, mohu poskytnout i osobní konzultaci.

Témata a možné dotazy najdete v nabídce vlevo pod kategorií "Právní poradna".

 

Bude jen ráda, pokud se na mě se svými žádostmi budete obracet, přičemž doba zpracování odpovědi bude závislá na složitosti dotazu. Mohu však zaručit odpověď nejdéle do několika málo dní.

JUDr. Eliška Erbenová

 

 

 

Copyright © 2012-2014 Mateřský klub Rozmarýnek, Jaroměř. Všechna práva vyhrazena.